Rhode Island Red Tavuğu ( RIR )

rhode_island_red

Rhode Island Red tavuğu, kısaca RIR olarak da adlandırılmaktadır. Amerikan kökenli ve koyu kırmızı renkli olarak tanınmaktadır. Farklı ırkların melezlenmesiyle elde edilmiş bir tavuk türüdür. Orta ağırlığa sahip ve çok iyi yumurta verdiği bilinen bir ırktır.

Yumurta üretimleri ise yılda 220 – 230 arası olarak bilinmektedir.

Her ne kadar et verimi de iyi olsada yumurta veriminin yüksekliği nedeniyle et verimlerinin ikinci planda kaldığını söylemek mümkün olmaktadır.

Rhode Island Red tavuğu, hem etinden hem yumurtasından faydalanılan çift amaçlı tavuk cinslerinin en yaygın olanı ve en çok yumurta yapanı olarak bilinmektedir. İri bedenli olarak bilinirler ve ayrıca sahiplerine düşkünlükleri bulunduğu söylenmektedir.

Soğuk havaya ve her türlü arazi şartlarına dayanabildikleri ve doğada yem bulma konusunda sorun yaşamadıkları bilinmektedir. Bazı yetiştiriciler RIR ların yağmurda bile gezinmeyi sevdiklerini belirtmişlerdir. Yemle beslenenlere ek olarak yeşillik verilmesi de önem taşımaktadır.

Bu türün yetişkinlerinin ortalama ağırlığı 3 – 4 kilo olarak bilinmektedir.

Rhode Island Red tavuklarının ülkemize 1950’li yıllarda getirildiği ve yumurta üreticilerinin civciv ihtiyaçlarını karşılamak için ıslah edildikleri bilinmektedir.

RIR’ ların yumurta rekleri genellikle kahverengi olmaktadır.

rhode-island-red-1

 

 

rhode-island-red-tavugu

 

Post A Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir