Kuluçka İçin Yumurta Seçimi ve Saklama Koşulları

 

kuluckalik-yumurta-secimi

Kuluçkalık döllü yumurta seçimi

Kuluçkadan civciv çıkarmak için döllü yumurta ilk şarttır. Horozsuz tavukların yumurtaları dölsüz olacağından dolayı civciv çıkmaz. Üreteceğimiz tavukların yumurtasını biriktirmeye başlamadan en az 12 gün öncesinden başlayarak horozla çiftleşmekte olmaları gerekiyor. İyi bir döl oranı istiyorsak bir sürüde beş tavuk başına bir horoz hesaplanmalıdır.

  • Horozlar, genç ve sağlıklı olmalıdır. Tavuktan küçük olmamalıdır.
  • Tavuk genç olmalı. İki yaşını aşmış tavukların döl tutması zor oluyor.

Bütün bu şartlara uygun tavukların yumurtalarının döllülük oranı çok yüksek olacaktır. Doğal ortamda horozla yaşayan tavukların yumurtalarının döllenmişlik oranının en yüksek olduğu zaman ise ilkbahar mevsimidir.

Kaliteli kuluçkalık yumurta seçimi

Sağlıklı ortamda yaşayan, dengeli beslenen, çok zengin çeşitlilikte gıdalar alabilen ve böylelikle bünyelerinde hiçbir gerekli madde eksikliği olmayan tavukların yumurtaları seçilmeli. Aksi takdirde kuluçkadan alacağımız civcivler sağlıksız ve hastalıklara karşı dirençsiz olacaklardır. Dolayısıyla yaşama şansları her şeye rağmen az olur. Üreteceğimiz tavuğun cinsi ne ise yumurta o cinsin standartlarına uygun büyüklükte olmalı. Normalinden küçük veya normalinden büyük yumurtalar, fazla yuvarlak veya fazla ince uzun yumurtalar tercih edilmemelidir.

Kuluçkalık yumurtaların temizliği şarttır

Bazı insanlar kuluçkaya konacak yumurtaların yıkanmasını tavsiye etse de, en iyisi folluğu temiz tutmak ve yumurtlanmış yumurtaları kirlenmeden alarak çok temiz ve serin bir yerde saklamaktır. Yumurta kabuğunun dış yüzeyinde doğal bir koruyucu tabaka vardır. Yıkayınca bu koruyucu tabaka yok olup gidiyor, sonuçta zararlı bakterilerin yumurta içine girebilmeleri kolaylaşıyor. Dolayısıyle folluğu temiz tutmak; yumurtayı temiz tutmak anlamına geliyor.

Yumurtaları saklama koşulları

Sıcaklık ve nem oranı: Kuluçkalık yumurtaların saklanacağı ortam 12º – 13º C sıcaklık derecesine ve %75 oranında neme sahip olmalıdır. Bunun için buzdolapları “ısı ayarı değiştirilerek” kullanılabilir. Yada varsa evin bodrumu bu iş için kullanılabilir. Bu da mümkün değilse evin bahçesinde en serin tespit edilerek, en gölgeli tarafında uygun bir yere iki metre çukur kazılarak serin ortam sağlanmalı. Zor durumlarda ortam 13 dereceden daha sıcak olsa bile idare edebilir.

Yumurtaların %75 nemli ortamda bekletilmeleri niçin önemlidir?

Kuru havalı yerlerde bekletilen yumurtaların içindeki sıvının suyunu kuru hava çeker. Böylece yumurtanın geniş ucundaki hava boşluğu her geçen gün büyümeye devam eder. Kuluçka süresi boyunca yumurtanın dışarı vereceği çeşitli gazlarla beraber su kaybına devam edeceğini de düşünelim. Bu yüzden hiç olmazsa kuluçka öncesi su kaybının en az olması sağlanmalıdır, ve bu da nemli hava ile mümkündür.

Kuluçka İçin Bekleyen Yumurtaların Dizilme pozisyonları ve çevrilmeleri

Kuluçkaya konacağı güne kadar bekletilecek yumurtaların sivri uçlarının aşağı gelmesi şartıyla dizilmiş olmaları gerekiyor. Aynı zamanda yumurtalar sürekli olarak bu pozisyonda tam dik olarak durmayacak, günde bir defa diğer tarafına çevrilmeleri gerekiyor. Kuluçkayı bekleyen yumurtaların her gün düzenli olarak çevrilmeleri önemlidir. Günde bir defa çevirmek en az ölçümüz olmalıdır. Doğal olarak kulaçka için yumurtalarını biriktiren tavuklar bile yumurtalarını her gün itinayla çevirir.

Bekletilme süresi en fazla kaç gün olmalı?

Yukarda anlatılan şartlarda saklanan döllü yumurtalardan en iyi verim en fazla 7 gün bekletilmişlerden alınır. Daha fazla bekletilmelerinde kalite mükemmelliği her gün biraz daha azalır. Bu durum “7 günden fazla bekletilen yumurtalar asla kuluçkada kullanılmamalı” anlamına gelmez. Güzel saklama koşullarında iyi muhafaza edilmiş yumurtaların 15 günlükleri bile kuluçkada iyi sonuç verebilir. Fakat risk her zaman vardır. Hele 3 haftayı aşmış yumurtaların döllerinin canlı kalma ihtimali neredeyse sıfıra yakındır.

Yumurtaları kuluçkaya koymadan önce: Bekletilen bu “soğuk” yumurtaları gurk tavuğun altına veya kuluçka makinesine koymadan önce 20 – 25 derece dolaylarındaki oda sıcaklığında normal şartlarda bekletilerek oda sıcaklığını kazanmaları sağlanmalıdır. Aniden tavuğun veya kuluçka makinesinin sıcaklığıyla karşılaşan yumurtaların kabuklarında aynen buzdolabından çıkarılan kaplarda havanın neminin yoğunlaşarak su haline gelmesi olayı olur. Bu da yumurtaları fazlaca ıslatır ve zararlı bakterilerin işini kolaylaştırır. Buna mani olmak için ısı geçişini yumuşatmamız gerekir.

Bazı amatör üreticiler kuluçkalık yumurtaları ev ortamında buğdayın içine gömerek sakladıklarını ve 1 aylık yumurtadan bile çıkım sağladıklarını ifade ederler.

Acaba yabani orman tavukları kuluçkaya yatacağı güne kadar yumurtalarını böyle mi muhafaza ediyor?

Tabiki doğada durum biraz daha farklıdır, yukarda anlatıldığı gibi değildir. Bir tavuk her gün yumurtlamayabilir. Dolayısıyla 7 yumurta üstünde kuluçkaya yatacak olan bir yabani orman tavuğunu düşünülecek olursa, en eski yumurtası 10 günlük olabilir. Ayrıca mevsim normalleri ne ise yumurtalar o sıcaklıkta açık havada bekletilmiş oluyorlar. Doğadaki tavukları az sayıda yumurtlar, hepsi bitince gurk olup kuluçkaya yatarlar. Genelde bütün yumurtalardan civciv çıkar.

  • Tavuk yumurtaları biriktirirken her gün günde en az bir defa yumurtaları kontrol eder, özenle çevirir.
  • Yabani tavukların yaşadığı tropikal güneydoğu Asya ormanlarında hava daima aşırı nemlidir.

gurk-tavuk

 

Post A Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir